Křížácká bible
Křížácká bible, známá také jako Bible Ludvíka IX., Maciejowského Bible, nebo Bible šáha Abbáse, je jedním z nejvýznamnějších středověkých manuskriptů, ale také je jedním z nádherných příkladů umění francouzské gotické iluminace. Kniha byla vytvořena v letech 1240 až 1250 na zakázku krále Ludvíka IX. Francouzského, iniciátora šesté a sedmé kruciáty.
Kniha se skládá ze 46 folií a původně obsahovala pouze malby. Obrazy jsou po čtyřech na každé straně a představují jednu z nejobsáhlejších vizualizací starozákonních příběhů Starého zákona od Stvoření světa až po dobu krále Davida. Původně kniha neměla žádné texty. Kolem poloviny 14. století byly připsány krátké poznámky latinou, popisující obsah ilustrací. V Persii, na pokyn šáha Abbáse I, který knihu obdržel darem od biskupa Maciejowského, v knize doplnili překlad většiny latinských poznámek do perštiny. Později text rozšířili o perské texty psané hebrejskou abecedou.
Tvůrci iluminací při své tvorbě byli nuceni klást velký důraz na zobrazení bitevních scén, které zřejmě mělo zapůsobit na budoucí účastníky kruciáty směřované do Svaté země. Křižácká bible je jedním z nejlepších pramenů historie vojenství ve středověku. Předpokládá se, že na ní pracoval voják, a to podle důkladnosti, s jakou jsou vyobrazeny zbraně a vojenské vybavení. Z pohledu kompozice i pečlivosti je na provedení bitevních scén kladen větší důraz, než výjevy běžného života.