Chinonský pergamen
Obnovené výslechy příslušníků Templářského řádu z července a srpna 1308 vedené na popud Klementa V. jsou nejhůře dokumentovanou stránkou procesu ve Francii. V roce 2007 vydaná kniha dokumentů však vrhá na celý proces trochu jiné světlo. Papežské protokoly Klementa V. jsou významné pro poznání pozadí celého procesu a odlišného přístupu k různým řádovým členům v rozhodnutí o míře jejich provinění a jejich dalších osudech.
Chinonský pergamen je historický dokument, který ve Vatikánském archivu (Archivum Secretum Apostolicum Vaticanum) objevila v září 2001 italská paleografka Barbara Frale. Na základě analýzy textu pergamenu Frale tvrdí, že papež Klement V. tajně v roce 1308 udělil velmistru Jacquesovi de Molay a ostatním představitelům řádu templářů absoluci ve vztahu k obviněním, vzneseným proti nim inkvizicí.
Chinonský pergamen podrobně popisuje neúspěšný pokus papeže zachránit templáře před intrikami krále Filipa IV. Sličného. Papež jím prohlašuje, že Řád není kacířský a je pod záštitou církve schopen projít reformou. Filip IV. však byl pevně rozhodnut Řád zničit a přivlastnit si jeho značný majetek, který se nacházel na jeho državách. Klement V. byl sice inteligentní, ale zároveň nerozhodný, a navíc pod stálým tlakem chladnokrevně kalkulujícího krále Filipa. Tlakem trůnu byl papež donucen přestat templáře ochraňovat, aby zajistil smír mezi kurií a královským dvorem.